Koncert kołysanek przygotowany specjalnie dla dzieci przez wybitnych artystów – piękne teksty lublinianina Włodzimierza Wysockiego, jazzujące melodie Marka Napiórkowskiego, oszczędna interpretacja wokalna Natalii Kukulskiej. Dla wygody małych słuchaczy, teatralne fotele zastąpiła platforma usłana poduchami i pufami.
Zaczęło się od pewnego taty, Włodzimierza Wysockiego (z zawodu adwokata, z upodobania autora tekstów piosenek wykonywanych m.in. przez Jana Kondraka i Lubelską Federację Bardów), który – gdy wyczerpał już cały repertuar popularnych kołysanek – zaczął wymyślać nowe, które mógłby nucić na dobranoc swoim dzieciom. Z pomocą gitarzysty i kompozytora Marka Napiórkowskiego kołysankowe wierszyki stały się piosenkami. Zaśpiewała je – ciepłym i głębokim głosem – Natalia Kukulska. I tak powstało Szukaj w snach – koncert kołysanek dla najmłodszych widzów Teatru Starego. Wcale nieoczywista współpraca muzyków, którzy na co dzień eksplorują odległe od siebie muzyczne obszary: klasyczny jazz i elektroniczny pop, przyniosła pożądany efekt: piękne jazzujące melodie podkręcone subtelnymi elektronicznymi efektami i dopełnione oszczędną interpretacją wokalną.
Dobry odbiór koncertu zachęcił artystów do zarejestrowania kołysanek na płycie. 25 maja 2018 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się płyta Szukaj w snach, zawierająca utwory zaprezentowane w Teatrze Starym podczas serii koncertów. Teatr Stary był jej producentem i współwydawcą.
Płyta Szukaj w snach przyniosła Natalii Kukulskiej i Markowi Napiórkowskiemu Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2019 w kategorii album roku – muzyka dziecięca i młodzieżowa.
Na płycie znalazły się m.in. utwory: Ty tak pięknie umiesz spać, Zaśnij grzecznie, Szukaj w snach, Mały misiu śpij, Tylko oczka zmruż, Czy znasz? (utwór instrumentalny), Kołysanka dla obcych, W ciepłych snach, On już śpi, Lipowa panienka (utwór instrumentalny), Nocny teatr, Lulajże mi.
Pisał Marcin Kydryński:
Natalia Kukulska i Marek Napiórkowski poszli śladem mistrzów takich jak Miles czy dziś Pat i Sting, którzy każdym kolejnym wcieleniem zdumiewają swoją publiczność. W dniach mroku, których nie brak naszej współczesności, dążymy do tego co jasne. Bywa, że w muzyce szukamy pocieszenia. Pragniemy usłyszeć głos, który daje nadzieję. W czasach niebezpiecznych dobrze, gdy muzyka przynosi oparcie. Gdy w epoce zmian daje złudzenie trwania, a w czas niepokoju – poczucie bezpieczeństwa. Czy nie tego pragniemy dla dzieci? Nie tylko własnych, jak przypomina Kołysanka dla obcych. Tak, pamiętajmy, to też płyta dla dzieci. Ale kto powiedział: „dla dzieci trzeba pisać tak, jak dla dorosłych, tylko lepiej”? Ta płyta koi. Niewykluczone, że uzdrawia. I – miejmy nadzieję – zachęca do snu kogo trzeba. A pozostałym daje do myślenia.
Wersje koncertowe spektaklu były prezentowane:
26 października 2018 – JGJ Festival, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze
26 marca 2019 – Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
24 maja 2021 – 23. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu (dwa pokazy)
Fragmenty recenzji:
Kochasz muzykę i masz dziecko? Kochasz muzykę, ale nie masz dziecka? To bez znaczenia. Na spektakl Szukaj w snach do Teatru Starego w Lublinie warto się udać w każdym przypadku. …Piękne, mądre piosenki dla dzieci.
Daniel Wyszogrodzki, dziennikarz i tłumacz
Obcując z kołysanką "nieinfantylną", dzieci nabierają smaku do sztuki".
Maria Brzezińska, „Gazeta w Lublinie”
Trafiają się prawdziwe perły. Kołysanka Mały misiu śpij to ta sama klasa, co utwory Weather Report czy Johna McLaughlina.
Andrzej Kowalczyk, „Kurier Lubelski”
Widzowie byli zachęcani do przyjścia w wygodnej, niekrępującej ruchów odzieży. Mile byli widziani także „asystenci zasypiania” - misie, lalki lub inne ulubione przytulanki (wstęp dla nich był bezpłatny).
**********************************************************************************************************************************************
słowa: Włodzimierz Wysocki
muzyka: Marek Napiórkowski
śpiew: Natalia Kukulska
scenografia: Katarzyna Jeznach
choreografia, taniec: Anna Żak, Ryszard Kalinowski
zespół muzyczny w składzie: Marek Napiórkowski (gitary), Michał Dąbrówka (instrumenty perkusyjne, elektronika), Marcin Górny (klawisze), Paweł Pańta (kontrabas)
oprawa graficzna (plakat, program): Maria Ekier
prem. 23 września 2017