Aktor, dyrektor teatru. Urodzony w 1797, 1798, lub 1800 w Warszawie, zmarł 14 stycznia 1849 w Wilnie. Pracę na scenie rozpoczął w 1816, być może w zespole Józefa Hensla w Lublinie. Prawdopodobnie uczęszczał przez jakiś czas do warszawskiej szkoły dramatycznej. Wiadomo, że w październiku 1822 i w 1824 występował w Lublinie, ponownie w lutym 1828 i, według historyka teatru Karola Estreichera, „od jego to czasu teatr tłumniej uczęszczano”. Po nieporozumieniach z Janem Brzezińskim, który był wówczas dyrektorem, od marca tego roku przejął część zespołu, z którym następnie wyjechał do Zamościa i Krasnegostawu, a potem Lwowa i Krakowa. Od listopada 1831 należał do zespołu Kajetana Nowińskiego w Lublinie, a w latach 1832-34 prowadził teatr lubelski i odwiedzał ze swym zespołem Zamość, Siedlce i Krasnystaw. Występował także w wielu innych miastach: Warszawie, Wilnie, Grodnie, Mińsku Litewskim, Druskiennikach, Poznaniu, Busku, Żytomierzu, Charkowie i in., czy to jako dyrektor, czy członek wędrownych zespołów aktorskich. Ponownie pojawił się w Lublinie wiosną 1845 wraz z zespołem Władysława Łozińskiego.
Warunki zewnętrzne predestynowały go do ról komicznych, miał ambicje dorównania w nich Alojzemu Żółkowskiemu. Krytycy od początku zarzucali mu jaskrawość i przesadę w grze. Z czasem roztył się, stracił żywość i ruchliwość, które wcześniej uznawano za jego zalety. Na większych scenach nie zdobył sukcesów, według Estreichera był „komikiem płaskim mogącym zabawić galeryjną publiczność". Cieszył się natomiast znacznym powodzeniem na prowincji. Zarozumiały i kłótliwy, nie był lubiany przez kolegów i wielokrotnie stawał się przyczyną awantur, które powodowały, że rzadko pozostawał dłużej w tym samym zespole.
Jest autorem dwóch sztuk teatralnych granych w lubelskim teatrze i kilku tłumaczeń. Jeden z tych oryginalnych utworów, to komedio-opera w dwóch aktach wierszem Karczma na granicy austryackiey czyli Podróż z Warszawy, wydana własnym sumptem autora właśnie w Lublinie w 1832 roku, w Drukarni Szabsa Gutfelda, mieszczącej się niedaleko teatru, przy ul. Archidiakońskiej 5. Druga to komedia czarodziejska Walka z duchem czyli Duchenka Twardowskiego, też najprawdopodobniej wydana drukiem w Lublinie.
Zobacz więcej w Encyklopedii Teatru Polskiego → Jan Aśnikowski
Źródło: Słownik Biograficzny Teatru Polskiego 1765-1965, PWN Warszawa 1973
Cyfrowy egzemplarz sztuki Karczma na granicy w Archiwum TS
Fragment sztuki Karczma na granicy… do przeczytania w antologii Granice ojczyzny, s. 102