Wieczorem to pierwsze oryginalne przedsięwzięcie Teatru Starego z gatunku koncert-teatr, łączące poezję Józefa Czechowicza, jazzowe interpretacje Włodka Pawlika oraz muzyczne osobowości Doroty Miśkiewicz, Kuby Badacha i artystów lubelskiej sceny muzycznej.
W książce wydanej na 10-lecie działalności Teatru Starego Anna Drozd tak wspomina „narodziny” tego projektu:
Nie pamiętam, kiedy zaczęły się pierwsze rozmowy o kolejnej produkcji, ale na pewno zaczęło się od telefonu Pani Dyrektor, która powiedziała, że marzy jej się taki projekt, który będzie własną produkcją teatru, jego wizytówką, więc musi mieć wyraźny, lubelski motyw przewodni. Nie chcę przypisywać sobie w tym zakresie żadnych zasług, bo cała koncepcja powstała w trakcie wspólnych rozmów. Istota dobrego pomysłu leży w jego prostocie. Twórczość wybitnego lubelskiego poety Józefa Czechowicza powierzyliśmy Włodkowi Pawlikowi. Prosty pomysł, a jednocześnie dający pewność, że piękne strofy trafią w dobre ręce i właściwe nuty. Nieistotne już dziś, kto personalnie zadzwonił do Włodka z tą propozycją, bo najważniejsze było to, że się zgodził. Znałam Włodka wcześniej, więc zobowiązałam się, że przywiozę go na pierwsze spotkanie do Teatru w Lublinie. Odebrałam go z okolic Dworca Centralnego w Warszawie. Wyglądał zupełnie niepozornie, taki przeciętny gość, z małym plecaczkiem, ale za to pełen energii i uśmiechu, jak zawsze. Byłam podekscytowana tą podróżą, bo rzadko kiedy mam szansę na prywatny wywiad ze świetnym muzykiem, a że nie było wtedy jeszcze drogi ekspresowej do Lublina, to zapowiadało się na kilkugodzinną podróż. Byłam pod wielkim wrażeniem ostatniego projektu Włodka Night in Calisia, więc miałam szansę poznać kulisy jego powstawania (na szczęście zaangażowaliśmy Włodka, zanim dostał za ten album Nagrodę Grammy!). Cała droga upłynęła nam na rozmowach o jazzie. Włodek zdradzał mi sekrety branży, opowiadał niesamowite historie. Przyznał się, że zupełnie nie zna polskich wokalistów jazzowych młodego pokolenia. Odetchnęłam z ulgą, bo w rozmowach z Panią Dyrektor sugerowałam, że nie wyobrażam sobie tego koncertu bez Doroty Miśkiewicz i Kuby Badacha. Włodek mi zaufał i oboje znaleźli się wśród wykonawców koncertu. Całą długą drogę rozmawialiśmy tak intensywnie, że w miejscowości Żabianka zatrzymał nas patrol policji i dostałam mandat za przekroczenie prędkości… Spełniło się jednak moje ciche marzenie. Na jednym koncercie, w jednym projekcie mogłam wreszcie posłuchać i zobaczyć Dorotę Miśkiewicz i Kubę Badacha. To był mój prywatny, osobisty mały sukces.
5 października 2013 roku Wieczorem było transmitowane w TVP Kultura, a 9 października ukazała się płyta CD wydana nakładem Wydawnictwa AGORA. Oba wydarzenia wieńczył 15 października koncert w Teatrze Polskim w Warszawie.
Z RECENZJI:
Długimi brawami zakończyła się w Teatrze Starym sobotnia premiera widowiska Wieczorem autorstwa Włodka Pawlika. Poezję Józefa Czechowicza zaśpiewali Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach i wokaliści lubelskiej sceny. Pawlik po raz kolejny potwierdził swój wielki kompozytorski talent, zmieniając koncert w przejmującą opowieść o życiu i Lublinie (…).
Tomasz Kowalewicz, „Gazeta Wyborcza w Lublinie”, 4 marca 2013
Ta piękna, poetycka płyta powstała z inicjatywy Teatru Starego w Lublinie, a jej pierwszym bohaterem jest wybitny poeta Józef Czechowicz. Drugim – kompozytor, który stworzył muzykę do jego wierszy, znakomity pianista jazzowy Włodek Pawlik.
Daniel Wyszogrodzki, Zwierciadło.pl, 20 stycznia 2014
Pawlik po raz kolejny potwierdził swój wielki talent do komponowania pięknej muzyki. W połączeniu ze znakomitymi interpretacjami wierszy udało mu się zamienić z pozoru zwykły koncert w przejmującą opowieść o życiu i Lublinie.
Tomasz Kowalewicz, „Gazeta Wyborcza w Lublinie”, 24 stycznia 2014
Program do spektaklu → znajdziesz w Archiwum
***********************************************************************************************************
teksty: Józef Czechowicz
muzyka: Włodek Pawlik, wykonawcy: Kuba Badach, Dorota Miśkiewicz,
Łukasz Jemioła, Jan Kondrak, Anna Michałowska, Piotr Selim, Jolka Sip, Natalia Wilk, zespół muzyczny: Włodek Pawlik (fortepian), Cezary Konrad (perkusja), Paweł Pańta (kontrabas, gitara basowa)
konsultacja reżyserska: Janusz Opryński, scenografia i światło: Justyna Łagowska
Prem. 2 marca 2013