Aktor żydowskiego pochodzenia, ur. 10 listopada 1886 w Humaniu – zmarł w 1936 roku Buenos Aires.
Do Lublina z pewnością przyjechał we wrześniu 1928 roku. Zagrał Tewjego Mleczarza, boleśnie doświadczanego przez los ubogiego Żyda z niewielkiego ukraińskiego sztetlu. Postać z popularnych powieści i opowiadań Szolema Alejchema wiele lat później stała się bohaterem broadwayowskiego musicalu Skrzypek na dachu i jego wersji filmowej.
Zasławski zdobył sławę jeszcze przed I wojną światową, gdy jako pierwszy żydowski aktor wystąpił na deskach petersburskiej Opery Cesarskiej właśnie w roli Tewjego. Później występował na scenach Europy i Ameryki, by pod koniec lat 20. XX wieku osiąść w Warszawie, gdzie prowadził własny teatr. W drugiej połowie lat 30. był kierownikiem artystycznym gdańskiego teatru żydowskiego.
Tak o nim pisze Mieczysław Abramowicz, badacz teatru żydowskiego w Gdańsku:
Przyjechał do Gdańska już jako słynny artysta, znany powszechnie w środowisku. Zaczynał swoją karierę na Ukrainie, tam się urodził. Po rewolucji październikowej był nawet dyrektorem Państwowego Teatru Żydowskiego w Kijowie, potem działał w Warszawie, w Wilnie. Dzięki niemu repertuar gdańskiego teatru żydowskiego trochę się zmienił. Doszły, oprócz prostych, ludowych operetek, dzieła wybitnych twórców żydowskich. Zasławski ściągnął też ze sobą kilka znakomitych aktorek i świetnych aktorów, m.in. swojego przyrodniego brata Szlojme Naumowa.
Z Zasławskim wiąże się pewna tragikomiczna historia…
8 czerwca 1936 roku prasa żydowska w Polsce i na świecie (m.in. w Stanach Zjednoczonych) przyniosła wiadomość o jego śmierci w Gdańsku. Te same gazety pisały następnego dnia, że aktor jednak żyje i pracuje. On sam zamieścił w kilku żydowskich czasopismach żartobliwy „list otwarty” pod tytułem „W jaki sposób umarłem”. Niestety, rok później, podczas przygotowywania spektaklu w Buenos Aires Zasławski zmarł, mając ledwie 50 lat. Poprzez znajomych z Buenos szukałem jego grobu. Nie odnalazłem, jedynie w księdze pogrzebów natrafiłem na zapis o pochówku1.
- www.zawszepomorze.pl/teatr-zydowski-gdansk, dostęp: 9 sierpnia 2023.