Druga produkcja własna Teatru Starego – spektakl dla dzieci w wieku od 2,5 roku do 5 lat w reżyserii Leszka Mądzika z muzyką Krzesimira Dębskiego.
Lubelska prasa pisała:
„Teatr Stary po raz kolejny przekonuje, że nie jest wyłącznie instytucją impresaryjną. Po gorącym przyjęciu pierwszej własnej produkcji muzycznej – koncertu Wieczorem – pod opieką Włodka Pawlika – przyszedł czas na teatr. W minioną niedzielę odbyła się premiera spektaklu Skarb w reżyserii Leszka Mądzika. Choć nazwanie niedzielnego spotkania spektaklem nie jest do końca adekwatne. Mądzik zaserwował dzieciom tajemniczą i wciągającą wędrówkę, która rozwija wyobraźnię, trzyma w napięciu i, co najważniejsze, prowadzi do szczęśliwego końca.
Poszukiwanie tytułowego skarbu zaczyna się już przed wejściem na salę. Konrad Biel, przewodnik wodzirej w lśniąco białym garniturze, z marszu angażuje uwagę licznie zgromadzonych najmłodszych widzów.
Nie wszyscy dają się tak łatwo przekonać, i choć na początku chowają się za spódnicą mamy, prędzej czy później wszyscy wciągają się w przygodę rodem z filmów o Indianie Jonesie.
Prawdziwa zabawa zaczyna się, kiedy prowadzący przynosi ciężkie, kolorowe pudło, w którym kryje się tajemniczy skarb. Dzieciaki aż trzęsą się z niecierpliwości, chcąc jak najszybciej zobaczyć, co jest w środku, ale prowadzący umiejętnie stopniuje napięcie. Wreszcie pudło zostaje otwarte. W środku wielka głowa papugi, która będzie im towarzyszyć do końca spotkania, a pod nią, na dnie – lustro, w którym każdy z poszukiwaczy zobaczył swoją twarz. Już wiadomo co (lub kto) jest największym skarbem [...].
To dopiero początek podróży. Za drzwiami czeka jeszcze sala widowiskowa, a na niej scena z enigmatyczną scenografią, która aż prosi się o gruntowną eksplorację. Ściany jak w jaskini, na środku wielka skrzynia, która skrywa kolejną tajemnicę. Stąd dzieciaki wyruszają w podróż po tajemniczych labiryntach, odkrywając co chwilę nowe obrazy.
Plastyczna scenografia charakterystyczna dla Mądzika pobudza wyobraźnię i budzi różnorodne emocje. Do tego oddziałująca na zmysły muzyka Krzesimira Dębskiego sprawia, że dzieci chodzą jak zahipnotyzowane, zapominając o innym świecie. Resztę robi za nie niczym nieograniczona wyobraźnia, której możemy im zazdrościć”.
Kacper Sulowski,
„Gazeta Wyborcza w Lublinie” z 22 października 2013 roku
„Bohaterami przedstawienia stają się najmłodsi widzowie. Zakładając kolorowe maski, przeżywają różne przygody, które doprowadzą ich do szczęśliwego końca. O swoich inspiracjach mówi reżyser:
Świat budowany w czasie, w którym dorastamy, jest pełen tajemnic, fantazji i wyobraźni. Właściwie każdy dzień jest ilustrowany obrazami, które czytelne są tylko dla jego twórców. Pozbawione fałszu emocje wzruszają swoją autentycznością i szczerością.
Scenariusz przedstawienia osnuty jest wokół magicznej, tajemniczej szafy. Otwarcie szafy to niespodzianka, w której będą uczestniczyć mali widzowie. [...] Reżyser znany jest obecnie przede wszystkim z dokonań ze swoją Sceną Plastyczną KUL. Dlatego tym bardziej wyczekuje się jego dzieła przeznaczonego dla młodszych niż zwykle widzów. To też kolejna autorska produkcja Teatru Starego po Wieczorem, teatralno-muzycznym przedsięwzięciu. Kolejnym atutem spektaklu Skarb jest muzyka Krzesimira Dębskiego. Teatr Stary, Leszek Mądzik i znany kompozytor to pewna marka. Dlatego najmłodsi lublinianie mają już zapewnionych kilka magicznych popołudni.
Ewelina Krawczyk”.
www.lublinnaszemiasto.pl, 18 października 2013 roku.
„Na scenie Teatru Starego wystąpili niezwykli aktorzy – piętnaścioro dzieci poszukiwało ukrytego Skarbu.
To najnowsza sztuka Leszka Mądzika i kolejna autorska produkcja Teatru Starego, która w niedzielę miała swoją premierę. Poszukiwanie skarbu rozpoczęło się jeszcze przed teatrem, potem mali aktorzy przenieśli się do holu, by w końcu wejść na prawdziwą scenę i dalej odkrywać wspaniałą przygodę. Leszek Mądzik stworzył ten spektakl z myślą o najmłodszych widzach. Dzieciom w poszukiwaniu skarbu towarzyszyli profesjonalni aktorzy, którzy dobrze wiedzą, co jest skarbem. Na premierowy spektakl przyszły całe rodziny”.
https://lublin.tvp.pl, 20 października 2013 roku.
*****************************************************************************************************************************
Inscenizacja: Leszek Mądzik
muzyka: Krzesimir Dębski
konsultacja pedagogiczna: Justyna Cholewińska
prem. 20 października 2013